Hra Gramofon filosoficky propojuje pravdivý příběh o vztahu vězeňkyně a dozorce z koncentračního tábora s dějem dětské pohádky o poznání abecedy jidiš. Ze zmíněných zdrojů vzniká zcela nové originální dílo, jež spojuje činohru, hudební a nonverbální divadlo, a nabízí divákovi jedinečný pohled na lidskou bytost procházející holokaustem. Tématem představení je duchovní život člověka, jeho vnitřní síla a vždy existující možnost volby, a to i v nesnesitelných životních podmínkách, absolutním ponížení, utrpení a situaci totální fyzické nesvobody.

Autory představení inspirovaly myšlenky známého psychiatra a zakladatele existenciální analýzy Viktora Emila Frankla, který sám přežil několik koncentračních táborů včetně Osvětimi. Frankl díky svým krutým zkušenostem potvrdil svoji hypotézu, že hlavní potřebou člověka pro přežití je velmi konkrétní cíl, a to velmi konkrétní cíl, jinými slovy "mít pro co žít". Sám Frankl si ve chvíli největšího zoufalství v koncentračním táboře představil, jak přednáší vše, co zažívá a pozoruje, svým studentům na katedře Vídeňské univerzity. Jeho utrpení tak získalo smysl a jasný cíl - přežít, aby mohl předat svou zkušenost. Právě tak v představení Gramofon hlavní ženská postava ve chvílích největšího strádání utíká v myšlenkách do svého světa a představuje si, jak svému dítěti, se kterým se musela rozloučit, vypráví pohádku. "Džungle" koncentračního tábora se v pohádce mění v džungli roztomilých zvířátek, která se chovají lidsky. Vězni, kterým v realitě tábora zbyla jen čísla, v pohádce získávají písmenka, jména a sny, jež se plní.

Hudba: Evgeny Kissin

Scénář: Marianna Arzumanova, Igor Šebo, Eliška Nezvalová

Režie: Marianna Arzumanova

Libreto: Boris Sandler

Zvuk, světlo: Michal Matola, Jaroslav Tůma

Scénografie: Marianna Arzumanova, Danya Baryshnikov

Výroba scény: Tatiana Iribis, Gabriela Jirásková, Roza Rubinová

Kostýmy: Jana Chamlarová, Marianna Arzumanová

Korepetitor: Evgeny Sharogradskiy

Hudebníci: Evgeny Sharogradskiy (klavír), Michal Kostiuk (klarinet), Alexey Aslamas / Martin Dostál (housle)

Hrají: Petr Kolman, Ondřej Král, Štefan Radačovský, Jiří Krejčí, Ondřej Kavan, Eliška Nezvalová, Lenka Šťastná, Ondřej Kohoutek, Jiří Valeš, Janusz Hummel, Pavlína Kročová, Soňa Beaumont, Tereza Slánská, Johana Kyselková, Ernest Alner

Zvukový záznam: Igor Šebo, Eliška Nezvalová

Světelný design: Michal Matola

Mix zvuku: Jaroslav Tůma

Grafika: Danya Baryshnikov, Šimon Bárta

Produkce: Marianna Arzumanova

Akce se koná pod záštitou Ministerstva kultury
Akce se koná pod záštitou Ministerstva kultury

Premiéra

01.03. 2022

Délka představení

70 min